Szkodników sfora? Dzwoń do DDD Terminatora!

Jak się pozbyć pluskwy domowej?

Pluskwa to ektopasożyt - pasożyty zewnętrzne, bytujące na powierzchni ciała żywiciela. Należą do nich także m.in. kleszcze, wszy, wszoły, pchły. Pluskwa to owad niezwykle odporny na niekorzystne warunki bytowania, jak niska temperatura i brak pożywienia, bez którego może obyć się przez kilka miesięcy- obniżając temperaturę swojego ciała nawet do dwóch stopni celcjusza wprowadzając się w tak zwany stan hibernacji.

 

Pluskwa jest niewielka 4-6 mm długości i około 3 mm szerokości. Posiada czerwonobrunatne, silnie spłaszczone ciało zwężające się ku przodowi. Na brzusznej stronie ciała u nasady trzeciej pary nóg umieszczone są gruczoły wydzielające oleisty płyn o przykrej woni. Małe oczy służą pluskwie głównie do oceny czy jest już wystarczająco ciemno, aby wyruszyć na poszukiwanie ofiary.

 

Odnóża wyposażone są w dwa małe haczyki, dzięki którym pluskwa może utrzymywać się i wspinać po nierównych powierzchniach, a dzięki wrażliwym czułkom owad łatwo wykrywa zapach lub ciepło ciała ofiary. Atakuje głównie nocą wykorzystując podobny do igły narządy gębowe typu kłująco-ssącego, żywiąc się krwią człowieka, ptaków i innych zwierząt. Przemieszczają się po ścianach i rurach c.o. oraz przewodami wentylacyjnymi by dotrzeć do ofiary.

 

W dzień owady chowają się w szpary łóżek, do sienników, tapicerki, podłóg, mebli, pod tapety, do rurek instalacji elektrycznej, pod ramy obrazów, w zasłony i żaluzje, w listwy drzwi i okien, w szczeliny tynków, pod obiektami wiszącymi na ścianie. Lubią miejsca ciepłe, ciemne i zaciszne. Tam samica składa jaja w ilości zazwyczaj do pięciu sztuk dziennie. Proces ten trwa najczęściej od marca do czerwca. W ciągu jednego sezonu pluskwa składa około 250-500 jaj. Larwy wylęgają się po upływie ok. 7 - 10 dni. Rozwój od jaja do imago czyli osobnika dorosłego trwa od 6-8 tygodni, w tym okresie linieją 5 razy, stając się większe i ciemniejsze, lecz czas ten może być wydłużony ze względu na niekorzystne dla pluskwy warunki otoczenia i trudności ze zdobyciem pokarmu. Każdy etap rozwoju musi być poprzedzony pobraniem krwi, jednak poszczególne osobniki nie pobierają pokarmu każdego dnia i mogą wytrzymać kilka dni do tygodnia lub dłużej bez posiłku .

 

Jak zwalczyć pluskwę samemu? Pierwszym pytaniem jakie powinniśmy sobie postawić  przed przystąpieniem do czegokolwiek to ;skąd właściwe wzięły się u mnie pluskwy? Czy w ostatnim czasie korzystałem ze środków transportu publicznego, czy byłem u kogoś z wizytą w przeciągu ostatnich 2 tygodni. Jeżeli jest to więcej miejsc, przeprowadzić wywiad z osobami u których się było. Powiadomić naszych znajomych o problemie aby mogli przeprowadzić kontrole i w razie czego rozpocząć szybkie działania. Być może to my przynieśliśmy im pluskwę a nie odwrotnie. Przeprowadzić inspekcję swojego łóżka. Jeżeli stwierdzimy, że coś złego się u nas dzieje to istnieją pewne domowe metody zwalczania takie jak na przykład zalepianie wszystkich szpar i oblepianie gipsem rur w miejscach, gdzie stykają się z podłogą czy sufitem.Codzienna inspekcja łóżek na obecność owadów. POŚCIEL TRZEBA UTRZYMYWAĆ W IDEALNEJ CZYSTOŚCI, codziennie ją wietrzyć, a jeśli czas pozwoli, to trzepać i prac w wysokich temperaturach. Rzeczy popakować w szczelne przeźroczyste pudełka lub worki. Co 7-9 dni wszystkie podejrzane miejsca w tapczanach czy kanapach smarować mieszaniną nafty i maści rtęciowej lub oleju lawendowego albo samą naftą czy spirytusem denaturowanym,dobrze jest też napylać ziemie okrzemkową wkoło łóżek tworząc dla pluskiew bariery po przebyciu której umierają po paru dniach, a gdy to zawiedzie kierując się mottem Szkodników sfora? Dzwoń do DDDTMINATORA skorzystać z usług naszej firmy.

 

 Do zwalczania pluskwy domowej (po łacine cimex lectularius, po angielsku bed bugs) stosujemy zintegrowane metody - fizyczne oraz chemiczne. Niezwykle ważnym etapem jest przygotowanie obiektu do zabiegu. Od tego zależy jak szybko pozbędziemy się owadów z naszego otoczenia. Pomieszczenia i łóżka (spodnie  materiałowe obicia zerwać) powinny być odkurzone, wszelkie rzeczy odkurzone, sprawdzone wizualnie na obecność owadów  spakowane w przeźroczyste worki, lub przeźroczyste plastikowe pudełka i wyniesione. Oczywiście  przed rozpakowaniem czynności te należy powtórzyć. Odmontować listwy podłogowe i odkurzyć za nimi. Należy ściągnąć kotary i zasłony wyprać lub pochować w przeźroczyste worki. Dzięki temu widzimy jakie rzeczy gdzie są. Po tym etapie przystępujemy do zastosowania dwóch połączonych ze sobą metod zwalczania, aby uzyskac najlepsze wyniki. Zaczynamy od zastosowania bardzo wydajnego generatora pary. Parujemy łóżka i materace na szwach i róznych zagięciach materiałów - praktycznie rozbieramy je na czynniki pierwsze. Para zabija  napotkane na jej drodze pluskwy na miejscu, a także ich jaja.

 

Następnie nanosimy środki zwane Pyretroidami. Są to związki  zaliczane do trzeciej generacji insektycydów, działające wybiórczo - trujące dla owadów, a mało szkodliwe dla ludzi i innych organizmów wyższych.  Środki, które stosujemy  zawierają fipronil, oraz  tetrametryne, deltametrynę i butotlenek piperonylu (PBO) w postaci wolnej działa na owady natychmiastowo ( zabija napotkane dorosłe owady), natomiast cypermetryna oraz pozostała część PBO - w postaci mikro kapsułkowanej pozwala na kontrolowane, powolne uwalnianie środka do środowiska ( jeżeli po czasie owad zetknie się ze środkiem umiera po upływie paru dni). Nie posiada zapachu. Produkt cechuje się szybkim efektem bójczym oraz długotrwałą skutecznością wynikającą z efektu zalegania. Bezpieczny dla ludzi i zwierząt po wyschnięciu co zwykle zajmuje ok. godziny do dwóch godzin.

 

Należy pamiętać, że pluskwa gdy nie jest najedzona jest grubości kartki papieru, wciska się w najmniejsze szczeliny i szpary wyczekując odpowiedniego dla niej momentu by się pożywić. Jest to przyczyną, że tak ciężko jest zwalczyć pluskwę - często należy przeprowadzić dwa lub trzy zabiegi, aby się pluskiew pozbyć. Nie dajemy 100% gwarancji, że zlikwidujemy pluskwę domową za pierszym razem, takie stwierdzenie byłoby niewłaściwe. Oczywiście im wcześniejsze wykrycie owadów i podjęcie walki z nimi tym wieksze prawdopodobieństwo, że uda man sie ich pozbyć za pierwszym razem. Im dłużej zwlekamy z podjęciem decyzji o zwalczaniu tym trudniej będzie nam zwalczyć pluskwy, ponieważ nie zajmuja one tylko jednego miejsca lecz rozpraszają sie po obiekcie szukając najlepszych dla nich kryjówek w nieszczelnościach jakie mamy w ścianach, podłogach, meblach, łóżkach itp. czasami kiedy infestacja jest bardzo duża jedyną metodą walki jest fumigacjia, która  nie może być przeprowadzona w obiektach mieszkalnych jakimi są bloki.

 

Najważniejsze jest podjęcie walki i uparte dażenie do pozbycia sie szkodników z naszego otoczenia, nasza firma pomaga w tej walce i w większości przypadków odnosi sukcesy.:)

 

Proszę sprawdzić z czym mamy do czynienia - zdjęcia pluskwy domowej robionej pod mikroskopem zobacz zdjęcia     Home, Oferta, Promocje, Kontakt, Old site